Karibský raj menom Kuba

Autor: Dominika Jalova | 18.3.2019 o 17:22 | (upravené 18.3.2019 o 17:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2567x

Kuba, najväčší ostrovný štát v Karibiku, krajina dlhých bielych pláží, cigár, nablýskaných starých áut a kvalitného rumu. Nielen toto je Kuba a okrem pláží a rumu je tu toho oveľa viac čo zažiť. 

My sme sa na Kubu vydali na Veľkú Noc a prešli sme trojicu miest Viňales-Trinidad-Havana.

Viňales

Na Kubu prilietame s prestupom v Toronte a s napatím čakáme, či dorazí aj naša batožina. Po všetkých historkách, ktoré sme čítali, že ľudia čakajú aj dve hodiny na batožinu, sme boli milo prekvapení, keď sme ani nie po 15 minútach na páse uvideli náš ruksak. Horšie prekvapenie nás čakalo po výmene peňazí v zmenárni  na letisku, kde nám bohužiaľ dali o 50 CUC menej ako mali. Prvý dojem z Kuby, teda nie je najlepší, ale dúfame, že sa počas nasledujúcich desiatich dní napraví.

Na letisku nás už čaká náš odvoz do Viňales, ktorý sme si dopredu objednali. Prichádza po nás vodič na starom veteráne, takže sme úplne nadšení z toho, že prvá jazda a hneď v takom krásnom aute. Cesta z letiska do Vinales trvá približne dve hodiny a väčšinu času sa ide po diaľnici, avšak diaľnicu si netreba predstavovať tak ako na Slovensku. Na diaľnici na Kube nie je príliš hustá premávka, čo sa týka áut, zato tu nájdeme chodcov, cyklistov aj konské povozy.

Ubytovanie máme rezervované v krásnej Case Particulares, čo je niečo ako ubytovanie v súkromí. Ubytovanie v casách na Kube je zväčša oveľa výhodnejšie ako v hoteloch. Okrem toho, že je to lacnejšie, ubytovaním v týchto casách podporujete domácich, ktorí sú zväčša strašne milí a vybavia vám úplne všetko čo Vám na očiach vidia, od večere, výletov, cez požičanie bicyklov až po zabezpečenie ubytovania v ďalšom meste.  Nás v našej case vo Viňales víta majiteľ s čerstvým mangovým džúsom a dostávame hneď aj po jednej cigare. 

Viňales je hlavným mestom pestovania tabaku na Kube a ak chcete vidieť ako sa tabak pestuje a suší, určite jeho návštevu nevynechajte. Organizujú sa sem aj jednodenné výlety z Havany, čo môže byť dobrá možnosť pre tých, čo majú málo času. Ale ak máte času viacej, určite sa oplatí dať si tu ubytovanie aspoň na dve noci a okolie preskúmať,  či už na bicykli alebo z konského chrbta, pretože tie najlepšie atrakcie vo Viňales sú práve tie, ktoré nie sú dostupné z hlavnej cesty a dostanete sa k nim len pešo na koni alebo na bicykli.

My sme si na jeden deň na našom ubytovaní požičali bicykle a prešli sme si celé Viňales na nich. Prechádzali sme pomedzi tabakové plantáže a mohli sme si zblízka obzrieť ako sa tabak pestuje a suší. Naokolo sa nachádza niekoľko krasových jaskýň, do niektorých z nich je vstup zadarmo, do iných sa vstup platí. Zaujímavá je napríklad Cueva de San Miguel, kde sa nachádza bar priamo v jaskyni alebo Cueva del Indio, kde sa plavíte aj loďkou. Aj keď posledná spomínaná bola dosť preplnená turistami.

Na záver dňa  šliapeme na bicykloch ešte k hotelu Los Jazmines, skadiaľ je nádherný výhľad na celé údolie Viňales.  Deň končíme neodmysliteľnými koktejlami z miestneho rumu, ktoré tu nájdete na každom rohu. Mojito, cuba libre či piňa colada, kde inde si ich dať ak nie práve na Kube.

Pláže v okolí Viňales – Cayo Jutias a Cayo Levisa

V okolí Viňales sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží na ostrove. Ako prvé sa rozhodneme vyskúšať pláž Cayo Jutias, vzdialenú asi 50 km od Viňales. Cesty sú tu však v dosť hroznom stave, a tak nám cesta zdieľaným taxíkom na pláž trvá takmer dve hodiny. Určite sa však oplatí túto cestu absolvovať. Po príchode na pláž nás totiž čaká biely piesok, kopa mušlí a priezračná tyrkysová voda. Ideálne miesto na relax. Ľudí je tu len zopár a keď sa trochu prejdeme ďalej od jedinej reštaurácie, ktorá tu je, tak si nachádzame svoju vlastnú zátoku, kde nikto okrem nás nie je a trávime tu zvyšok dňa.

Na ďalší deň sa zase vyberáme na ostrov Cayo Levisa, ktorý podobne ako Cayo Jutías ponúka nekonečne dlhú pláž s bielym pieskom. Cesta loďou na ostrov zaberie približne hodinku a po príchode na ostrov nás čakajú s koktejlom na privítanie. Na ostrove sa nachádza jeden jediný hotel, inak tu nie je vôbec nič.

Prechádzame sa po pláži až na špičku neveľkého ostrova. Cestou prechádzame cez akési vyschnuté mangrovníkové lesy a našou odmenou na konci je ďalšia úžasná pláž. Škoda, že je dneska dosť veterno a tu fúka ešte o čosi viacej, a tak sa pomaly vraciame naspäť po pláži k hotelu ešte na jeden koktejl pred odchodom.

Cestou naspäť na pevninu aj na lodi dosť fúka a dvíhajú sa celkom veľké vlny, ktoré špliechajú po celej lodi, takže z nej vystupujeme viac menej celí premočení a autobus nás odváža späť z prístavu do Viňales.

Farebný Trinidad

Na nasledujúci deň nás čaká dlhý presun zdieľaným taxíkom z Viňales do 500 km vzdialeného Trinidadu. Presun nám v podstate zaberie celý deň a večer po príchode na Casu, si už len dávame chutnú večeru, na chvíľu sa ideme prejsť do mesta a zaliehame do postelí.

Na ďalšie ráno sa vydávame preskúmať Trinidad, ktorý je jedným z najkrajších miest na Kube, ak nie úplne najkrajšie. Je to koloniálne mestečko plné malých pestrofarebných domčekov.  Stačí sa tu prechádzať po úzkych dláždených uličkách a pozorovať miestny život, naskytnú sa vám skvelé pohľady.

Ak si chcete mesto pozrieť z výšky, stačí sa vydať  do múzea v Palaciu Cantero, kde sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej budete mesto vidieť ako na dlani.

Keď už začína byť teplo dosť neznesiteľné,  stačí nasadnúť na miestny Hop-on hop-off autobus, ktorý niekoľkokrát denne premáva medzi Trinidadom a plážou Playa Ancón, vzdialenou asi 10 km od mesta. Playa Ancón je vraj najkrajšou plážou na južnom pobreží ostrova, a čomu by sme sa vôbec nečudovali. Je tu krásne, aj keď je tu viac ľudí ako na opustených plážach pri Viňales. Aj my sa sem odvážame a na pláži relaxujeme až do večera.

Je práve Veľká Noc a večer po západe slnka sa na Plaza Mayor pred katedrálou začínajú zhromažďovať ľudia. O chvíľu už začína tradičná procesia. Desiatky ľudí so sviečkami v rukách a spievajúc prechádzajú okolo celého mesta. Po skončení procesie sa začína z každej reštaurácie ozývať živá hudba. Večer teda  končíme pri koktejli v rytmoch kubánskej hudby.

Z Trinidadu na ostrov leguánov

Na druhý deň sa vydávame na výlet katamaránom na neďaleký ostrov Cayo Iguana dúfajúc, že na ostrove uvidíme leguána kubánskeho.   Plavba začína v prístave na polostrove Ancón ráno o deviatej a na ostrov to trvá približne dve hodiny. Po príchode na ostrov nás ihneď víta množstvo leguánov. Sú to veľmi zaujímavé tvory, ktoré vyzerajú ako z praveku, ale zato sú celkom priateľské a nechajú sa aj pohladkať. Najväčšiu radosť majú samozrejme zo zvyškov nášho obeda. Okrem leguánov žije na  ostrove aj Hutie –akési prerastené potkany, ktoré sú celkom otravné a snažia sa ukoristiť tiež niečo z obeda alebo z ruksakov nepozorných turistov.

Ostrov je inak samozrejme krásny, biele pláže, teplá voda a obrovské mušle. Poobedie tu trávime kúpaním, opaľovaním a prechádzkou po menších či väčších zálivoch. Proste pravá kubánska pohodička.  Zanedlho je však čas vrátiť sa na loď a späť do Trinidadu.

Havana – rozpadajúca sa kráska

Z Trinidadu sa presúvame do hlavného mesta Kuby – Havany. Oproti Trinidadu, ktoré je také malé ospalé mestečko je Havana oveľa rušnejšia, živšia, všade je hluk a milión áut.  V Havane sme ubytovaní v krásnej case s vysokými stropmi, zato z vonka budova vyzerá, že je takmer na spadnutie, teda ako väčšina budov v Havane. Má to samozrejme svoje čaro, no obávame sa dokedy to takto vydrží. Niektoré budovy totiž naozaj vyzerajú, že nevydržia ani týždeň, a keď to takto pôjde ďalej z Havany zostane iba kôpka tehál.

Po obede sa vydávame do mesta preskúmať bližšie Havanu. Prehliadku mesta začíname pri  El Capitoliu, ktoré nápadne pripomína Washingtonský Capitol. Odtiaľto je to len pár krokov k Parque Central, kde je zaparkovaných množstvo  ružových či  červených starých kabrioletov, ktorých vodiči Vás veľmi radi prevezú po Havane. Zo strešného baru blízkeho Hotela Parque Central  sa naskytá skvelý výhľad na celé námestie.

Pri Parque Central sa začína Staré mesto – Habana Vieja a hneď na jej začiatku nájdeme jeden z dvoch legendárnych barov, ktoré navštevoval Ernest Hemingway – La Floridita. Tu si vždy doprial svoje obľúbené daiquiri a jeho sochu nájdete dodnes v bare na mieste, kde vždy sedával. Prechádzame si rušnú nákupnú ulicu Obispo a potom aj vedľajšie uličky, na ktorých akoby sa zastavil čas.

Z Habana Vieja sa pomaly presúvame k pobrežiu, ktoré lemuje 8 km dlhá promenáda Malecón. Malecón je veľmi obľúbené miesto turistov i domácich, ktorí sa tu prechádzajú či chytajú ryby. Zapĺňať sa začne hlavne pri západe slnka, kedy sa tu schádzajú najmä mladí.

Na ďalšie ráno sa vyberáme na Plaza de La Revolucion, ďalšie legendárne miesto, ktoré nemožno vynechať pri návšteve Havany. Okrem toho, že sa tu nachádza Palác Revolúcie, kde sídli komunistická strana a prezident, nachádza sa tu aj jedna z najfotografovanejších pamiatok na Kube, obrovský portrét Che Guevaru s jeho citátom "Hasta la Victoria Siempre" (Až k víťazstvu, navždy) na budove ministerstva vnútra.

Zvyšok dňa sa túlame po uličkách starej Havany, pozorujeme život naokolo a vychutnávame si náš posledný deň na Kube. V podvečer sa ešte vrátime na Malecón, aby sme si ešte raz vychutnali západ slnka pri mori. Na ďalší deň nás už čaká len cesta na letisko a potom dlhý let domov.

Čo dodať na záver? Vylepšila si Kuba prvý dojem po desiatich dňoch? Myslím, že áno. Napriek všetkému nás totiž úplne očarila, a snáď toto nebol náš posledný výlet na Ostrov Slobody.

Viac o našej ceste po Kube, itinerári a aj veľa praktických informácii o Kube nájdete aj na našom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?