reklama

Krásna a odľahlá Západná Austrália

Už dlho sme hľadali nejakú nie veľmi prefláknutú destináciu pre našu ďalšiu cestu. Západná Austrália predčila všetky naše očakávania. V článku sa dozviete tipy, čo by ste nemali minúť, ak sa aj Vy vyberiete do Západnej Austrálie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Keď sa povie Austrália, väčšine ľudí hneď napadne posvätná hora Uluru, Sydney či iné mestá na východnom pobreží krajiny, kde smeruje aj drvivá väčšina cestovateľov, ktorá prichádza do Austrálie. Len malý zlomok z nich uprednostní Západnú Austráliu, ktorá pritom tvorí tretinu celého kontinentu. Západná Austrália pre mnohých zostáva veľkou neznámou, no pritom ponúka nesmierne množstvo prírodných krás.

Perth - najodľahlejšie veľkomesto sveta

Vstupnou bránou do Západnej Austrálie je veľkomesto Perth, kde pristáva najviac turistov, ktorí sa rozhodnú vydať do Západnej Austrálie. Perth má takmer dva milióny obyvateľov a je jedným z najodľahlejších veľkomiest na svete. Najbližšie veľké mesto je totiž až Adelaide, ktoré sa nachádza viac ako 2000 km východne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Nočný výhľad z Kings Parku na mrakodrapy v centre Perthu
Nočný výhľad z Kings Parku na mrakodrapy v centre Perthu (zdroj: Dominika Jalova)

Perth je síce moderné veľkomesto s množstvom mrakodrapov, no v meste je aj veľa parkov a zelene. Najznámejší je Kings Park, skadiaľ sa naskytá krásny výhľad na celé mesto. Navyše prechádzku v parku vám spestria rôznofarebné papagáje, ktoré si tu lietajú a spievajú na stromoch v hojnom množstve.

Perth je pekné mesto, no určite sa neoplatí ostať len tu. Požičajte si auto a vydajte sa mimo mesto. V Austrálii sa jazdí síce po ľavej strane, no potom ako opustíte Perth, sú cesty viac menej prázdne, a tak sa aj na šoférovanie na opačnej strane ľahšie zvyká.

Nambung National Park a Pinnacles

Z Perthu sa vydávame na sever a po zhruba 200 km prichádzame do národného parku Nambung, kde najväčšou atrakciou sú stovky až tisícky zvláštnych vápencových útvarov vyrastajúcich zo žltého piesku - Pinnacles. Väčšie, či menšie, širšie, či užšie, sú všade naokolo. Niektoré stĺpy dosahujú výšku až 4 metre. Podľa vedcov vznikli tieto zvláštne ihlany pred približne 30000 rokmi a trvalo niekoľko tisíc rokov, kým ich voda a vietor vytvarovali do dnešného tvaru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pinnacles v Nambung National Parku
Pinnacles v Nambung National Parku (zdroj: Dominika Jalova)

Kamenná vlna - Wave Rock

Väčšina ľudí, ktorá sa vyberá na roadtrip z Perthu, si vyberá jednu z dvoch obľúbených trás. Jedna smeruje na sever z Perthu cez Národný Park Nambung až do ďalekého Broomu na severe. Druhá trasa predstavuje dvetisíc kilometrov dlhý okruh po juhozápadnom cípe kontinentu.

 My sa rozhodneme tieto dve skombinovať a od Pinnacles Desert sa presúvame na juhozápad a pokračujeme v tomto okruhu k ďalšej prírodnej atrakcii Wave Rock. Wave Rock sa nachádza pri mestečku Hyden a v okolí 300 km od neho sa nenachádza okrem austrálskeho buša a pár malých usadlostí vôbec nič. Napriek tomu sa určite oplatí túto vzdialenosť prekonať, Wave Rock je totiž niečo, čo sa len tak hocikde nevidí. Ide o prírodný skalný útvar vo forme obrovskej morskej vlny. Je približne 15 metrov vysoký a 110 metrov dlhý. Z jeho vrchu, na ktorý sa dá vyjsť, si môžete vychutnať nielen nádherný výhľad na okolie, ale v podvečer aj romantický západ slnka v austrálskej buši.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Noc trávime v kempe, priamo pod Wave Rock a keďže okolie neznečisťuje žiaden svetelný smog, tmavú noc osvetľujú len milióny žiarivých hviezd.

Wave Rock
Wave Rock (zdroj: Dominika Jalova)

Pláže s najbelším pieskom v okolí Albany

Z Wave Rock sa vydávame na juhovýchod. Naším cieľom je mestečko Esperance s nekonečnými bielymi plážami. Avšak po takmer 100 kilometroch nastáva rozčarovanie. Po obrovských minulotýždňových záplavách odplavilo na niektorých úsekoch cestu a my do Esperance neprejdeme, iba ak po niekoľko sto kilometrovej obchádzke po prašnej ceste.

Otáčame teda auto a mierime smerom na Albany. Ale ani tu našťastie nie je núdza o zážitky, krásne pláže a výhľady. Jedna z najkrajších pláží sa nachádza v parku Two Peoples Bay. Pláž Little Beach je s úplne jemnučkým bielym pieskom, asi najkrajšia pláž, na akej sme kedy boli. Navyše sme tu takmer sami na celej pláži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nádherná Little Beach v parku Two Peoples Bay
Nádherná Little Beach v parku Two Peoples Bay (zdroj: Dominika Jalova)

Ďalšie krásne pláže nás čakajú západne od mesta Albany, v Národných parkoch West Cape Howe a William Bay National Park. Jedna pláž je krajšia ako druhá, a tak už aspoň nie sme takí sklamaní, že sa nám nepodarilo navštíviť Esperance. Jedna z pláži – Elephant Rocks, so svojimi obrovskými balvanmi na pláži, dokonca pripomína pláže na Seychellách.

Elephant Rocks majú svoje čaro
Elephant Rocks majú svoje čaro (zdroj: Dominika Jalova)

Aby sme si trochu oddýchli od slnka, pri mestečku Walpole sa ideme schladiť do tieňa stromov, na austrálsku verziu Chodníka v korunách stromov. Valley of the Giants Tree Top Walk sa vinie vo výške 40 metrov nad zemou pomedzi koruny eukalyptovníkov a iných stromov. Cestou z Valley of the Giants vidíme z auta skupinku klokanov ako si hopkajú v tráve vedľa cesty.

Austrálska verzia chodníka v korunách stromov
Austrálska verzia chodníka v korunách stromov (zdroj: Dominika Jalova)

Odtiaľto pokračujeme ďalej na Cape Leeuwin, čo je najjuhozápadnejší bod Austrálie a zároveň bod, kde sa stretávajú dva oceány– Indický a Južný oceán. Nachádza sa tu aj maják, ktorý je možné za poplatok navštíviť alebo sa môžete len tak poprechádzať v parku a v jeho okolí.

Delfíny aj raje na dotyk ruky

Zvyšok dňa trávime na pláži v Hamelin Bay, ktorá je známa tým, že sa tu môžete kúpať či šantiť s rajami. A naozaj ich tu bolo niekoľko aj počas našej návštevy. Nechávajú sa unášať a plávajú vo vlnách v plytkej vode blízko brehu.

Raje sa nechali vlnami unášať až takmer na breh
Raje sa nechali vlnami unášať až takmer na breh (zdroj: Dominika Jalova)

Našou ďalšou zastávkou je mesto Busselton, kde sa nachádza jedno z najdlhších drevených mól na svete. Tiahne sa v dĺžke 1,8 kilometra z Busseltonu do zálivu Geographe Bay. V jeho okolí sa nachádzajú ďalšie pekné pláže, na ktorých trávime deň.

Na ďalšie ráno sa presúvame zase za mesto Bunbury, na Koombana Beach, ktorá je obľúbená nielen u ľudí, ale hlavne u delfínov, ktoré ju veľmi radi navštevujú hlavne skoro ráno. My sme zhodou náhod presne v tomto čase na pláži, a máme veľké šťastie, pretože po pár minútach prichádzajú aj delfíny. Plávajú necelý meter od nás, potom na chvíľu odplávajú a zase sa vracajú. Vidieť divoké delfíny naozaj v ich prirodzenom prostredí a tak blízko bol pre nás najúžasnejší zážitok z celej cesty.

Delfíny len pár centimetrov od našich nôh
Delfíny len pár centimetrov od našich nôh (zdroj: Dominika Jalova)

Za Bunbury pribúdajú dediny aj väčšie či menšie mestečká a aj cesty sa pomaly zahusťujú, neklamný znak, že sa blížime späť do Perthu. V Perthe končí naše dobrodružstvo po Západnej Austrálii a naše posledné dva dni pred odletom trávime nielen prehliadkou mesta, ale navštevujeme aj pár miestnych pláži.

Západná Austrália nás úplne učarila, rozmanitá príroda, prázdne pláže a zvieratá, spravili z tejto cesty jednu z našich najlepších ciest a sme si istí, že to nebola naša posledná návšteva Západnej Austrálie.

Prečítajte si aj ďalšie informácie o Západnej Austrálii a podrobný itinerár našej cesty.

Dominika Jalova

Dominika Jalova

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Celkom obyčajný človek ako väčšina ostatných, ktorá pracuje v korporáte a miluje cestovanie. Aj napriek plnému úväzku sa mi za posledných 7 rokov podarilo navštíviť viac ako 70 krajín. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu